Sayısal Harita Üretimi

Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliği esaslarına göre orijinal ölçme ve veri toplama çalışmalarına göre üretilen, mekansal veri ve bilgileri, fiziksel yapıyı, her çeşit donatıyı ve mevcut kullanım şekillerini gösteren,arazinin topografik yapısının modellenmesi , ekleriyle bir bütün olan sayısal haritalardır.

Yeryüzünün, topografik yapısının ve fiili kullaniminin kagit uzerine belirli oranlarda kucultulerek aktarilmis hali olan, yeryuzunun uc boyutlu olarak okunabilecek bir fotografi niteligindeki haritalardir.

uygulama imar planiina altlik teskil edecek sekilde olusturulmus haritalardir ki, iceriklerinde, haritasi yapilacak bolgeye iliskin, arazi uzerinde mevcut olan; yuksekliklerden* olusmus esyukselti egrileri, binalar, dogal su kaynaklari, akarsular, denizler, ormanlar, alt ve ust yapi projeleri mustemilatlari, sanat yapilari, kadastral parseller gibi harita sembolleri ile gosterilmis bilgiler bulunur.

halihazir harita, ayni zamanda, topraga bagli yapilacak olan her turlu projelerin altyapisini (olmazsa olmazini) olusturan, bir haritacilik calismasidir. ilgili belediyesince ya da bayindirlik muduruluklerince ihale usulu ile yaptirilir.

gunumuzde, yersel metodlarin yaninda; uzaydan cekilen fotograflar ve de fotogrametrik yontemlerle, kisa zamanda ve hassas olarak, yapilmaktadir.